سه شنبه , ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
خانه / اخبار داغ / چالش سانسورچی مهدی ژوله | ماجرای چالش من و سانسورچی امیرمهدی ژوله چیست
چالش سانسورچی , چالش من وسانسور چی امیر مهدی ژوله , ماجرای چالش سانسورچی

چالش سانسورچی مهدی ژوله | ماجرای چالش من و سانسورچی امیرمهدی ژوله چیست

چالش سانسورچی مهدی ژوله | ماجرای چالش من و سانسورچی امیرمهدی ژوله چیست

چندی قبل امیرمهدی ژوله؛ طنز پرداز و بازیگر، در صفحه اجتماعی خود نوشته هایی راجع به سانسور در صداوسیما منتشر کرد و چالش من و سانسورچی را به راه انداخت. موارد سانسوری که ژوله در نوشته خود مطرح می کرد به قدری عجیب بودند که توجه بسیاری را به خود جلب کرد.

چندی قبل امیرمهدی ژوله؛ طنز پرداز و بازیگر، در صفحه اجتماعی خود نوشته هایی راجع به سانسور در صداوسیما منتشر کرد و چالش من و سانسورچی را به راه انداخت. موارد سانسوری که ژوله در نوشته خود مطرح می کرد به قدری عجیب بودند که توجه بسیاری را به خود جلب کرد.

چالش سانسورچی چیست

«امیر مهدی ژوله، کمدین و بازیگر سینما و تلویزیون در تازه‌ترین پست اینستاگرام خود، به برخی ممیزی‌هایی که صدا و سیما در پخش و ساخت برنامه هایش اعمال کرده اعتراض نموده و از دیگر هنرمندان خواسته است با هشتگ سانسور و سانسورچی به او بپیوندند و خاطرات خود از سانسور‌های تلویزیون را بیان کنند.

ماجرای چالش من و سانسورچی امیرمهدی ژوله

ژوله همچنین از سایر هنرمندان و بازیگرانی که با صداوسیما همکاری داشته اند خواست تا تجربیات خود از سانسور را ذکر کنند. تا کنون برخی ماننده بهرام رادان، سحر دولتشاهی، مهراب قاسمخانی، میترا حجار، شقایق دهقان و چند بازیگر دیگر به این چالش پیوسته و از آن حمایت کردند.

امیرمهدی ژوله با اشاره به ۱۱ سالی که در حوزه فیلمنامه‌نویسی در تلویزیون مشغول به‌کار بوده است، به مرور خاطراتی که از سانسور‌های تلویزیون داشته است، پرداخت.

امیرمهدی ژوله با انتشار تصویری از سریال «گنج مظفر» به کارگردانی مهران مدیری در اینستاگرام، درباره سانسور‌های عجیب و غریب صداوسیما نوشت: «من از سال هشتاد و سه (کمربند‌ها را ببندیم) تا سال نود و چهار (درحاشیه٢) در حال سریال نویسی برای تلویزیون (کمربندها، برره، باغ مظفر، مردهزار چهره، مرد دوهزارچهره، درحاشیه یک، در حاشیه دو) و نمایش خانگی (گنج مظفر، قهوه تلخ، شوخی کردم و عطسه) بودم.

انقدر خاطرات بامزه و تلخ از مواجهه با سانسور و ممیزی تو این سال‌ها دارم که دیدم حیفه برای شما تعریف نکنم. (توضیح اینکه هر قسمت سریال برای پخش به تلویزیون فرستاده میشه، بعد از بازبینی برگه‌ای به عنوان موارد اشکال پخش به گروه برگردونده میشه تا اصلاحات مورد نظر صورت بگیره)

اما بامزه بود که سر سریال برره یکی از اشکال پخش‌هایی که برای ما اومد این بود که چرا حجم گوش شقایق دهقان از زیر روسری معلومه؟! (توجه کنید گوش نه، حجم گوش)

چالش سانسورجی , ماجرای چالش من و سانسورچی مهدی ژولهعکس چالش سانسورچی امیر مهدی ژوله برای صدا وسیما

و ما هیچ وقت نفهمیده بودیم دوستان چه عنصر تحریک کننده‌ای توی حجم گوش یک بازیگر از زیر روسری کشف کرده بودن یا وقتی به گوش فکر میکردن دقیقا به چی فکر میکردن.

یا مثلا قیافه مات و مبهوت سحر جعفری جوزانی یادم نمیره وقتی توی سریال باغ مظفر بهش گفتن اشکال اومده که چرا غبغب خانوم جوزانی معلومه. جدا از اینکه اساسا چی غبغب تحریک کننده ست، سحر جوزانی داشت دق میکرد که من با چهل کیلو وزن غبغبم کجا بود.

جدا از اینکه خانم‌ها نمیتونن توی سریال‌ها سوت بزنن و جیغ بکشن و بلند بخندن و خیلی از شوخی‌ها رو بکنن، توی یکی از سریال‌های اخیر اشکال پخش اومد که خانم‌ها خیار نخورن توی صحنه!»

چالش سانسورچی

اما داستان این جا تمام نشد و چندی دیگر از بازیگران دیگر سینما و تلویزیون از تجارب خود درباره ساسنور در حرفه کاری خود گفتند.

“شبنم فرشادجو” هم با انتشار از پشت صحنه یکی از کارهای اخیرش ، با لحنی طنزآمیز از سانسور آهر بازیگران خانم اعتراض کرد.

“میترا حجار” از جمله بازیگرانی است که با انتشار ویدئویی خبر از سانسور عجیب سانسورچی های تلویزیون و سینما ایران کرد و به این چالش پیوست.

واکنش روزنامه جوان به چالش من و سانسورچی صداوسیما

روزنامه جوان در یادداشتی درباره چالش «من و سانسورچی»، امیر مهدی ژوله را به مخالفت و تمسخر حجاب متهم کرد. این روزنامه نوشت:

«امیر مهدی ژوله، کمدین و بازیگر سینما و تلویزیون در تازه‌ترین پست اینستاگرام خود، به برخی ممیزی‌هایی که صدا و سیما در پخش و ساخت برنامه هایش اعمال کرده اعتراض نموده و از دیگر هنرمندان خواسته است با هشتگ سانسور و سانسورچی به او بپیوندند و خاطرات خود از سانسور‌های تلویزیون را بیان کنند.درواقع خوب است ژوله و دیگر بازیگرانی که به درخواست او در بیان خاطرات سانسور لبیک گفته و با هشتگ سانسور سعی در تمسخر حجاب در قاب تلویزیون گرفته‌اند، بدانند که با تمام انتقاداتی که به برخی از سیاست‌های صداوسیما وارد است، اما اکثر مردم با این نوع ممیزی‌ها و نظارت‌ها موافق هستند که عفاف و حیا در رسانه ملی زیر سؤال نرود.

ژوله هم با انشار استوری در صفحه اینستاگرام خود به روزنامه جوان واکنش نشان داد.

چالس من و سانسورچی

چالش من و سانسورچی صدا وسیما

همچنین ببینید

سریال رقص روی شیشه | خلاصه داستان و بازیگران سریال رقص روی شیشه

خلاصه داستان قسمت آخر سریال رقص روی شیشه شبکه نمایش خانگی

دانلود قسمت آخر سریال رقص روی شیشه شبکه نمایش خانگی سریال رقص روی شیشه به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *